IInne
Jak rozpoznać auto po powodzi? Dokładna analiza przed zakupem to konieczność
25 maja 2022
Nowoczesne samochody jak wiadomo, są naszpikowane urządzeniami elektronicznymi i rozmaitymi systemami bezpieczeństwa. Najbardziej podatne są na usterki, w szczególności auta po powodzi. Wiele usterek spowodowanych zalaniem, w każdej chwili może spowodować zagrożenie życia pasażerów. Przy diagnozie samochodu ważne są wszelkie ślady mogące wskazywać, że jest do czynienia z autem popowodziowym. Na przykład resztki błota w trudno dostępnych miejscach, pod tapicerką, na siedzeniach czy drzwiach.
Jak rozpoznać auta po powodzi?
Elementy zawieszenia to rdzawe naloty w zaledwie kilkuletnich autach. Poziom wody, w której stał taki samochód, widać na sprężynach, układzie wydechowym, wahacze. Zaawansowana korozja układów hamulcowych, świadczy o dłuższych postojach aut, ale i kontakcie z wilgocią. Czujność powinno wzbudzić dokładnie wyprane wnętrze tapicerowane samochodu po powodzi. Tak samo boki drzwi, fotele, czy też plamy i zacieki wodne od spodu i wewnątrz. Często w tych miejscach wilgoć pozostawia naloty pleśni. Dzięki temu będzie można rozpoznać auta popowodziowe. Uwagę mogą przykuć zapachowe zawieszki oraz intensywny zapach odświeżacza powietrza. Sprzedawcy często tak robią, Myślą, ze dzięki temu ukryją zapach zalanej tapicerki. W takiej sytuacji należy zaglądać do elementów niewidocznych na pierwszy rzut oka. Dokładnie takich jak szyny foteli, uszczelki progowe, osadzenia koła zapasowego.
Czy w ogłoszeniu znajdzie się informacja o zalanym samochodzie?
Logicznie rzecz biorąc, to nie. Niemal każdemu zdarzyło się upuścić telefon np. do jeziora i wiadomo, że nie będzie taka sama. Podobnie jest z samochodem. Jeśli jest zalany samochód i elektronika, konsekwencje mogą ciągnąć się latami. Woda może odparuje z wnętrza, ale zostanie mineralny osad. Chociażby na powierzchni układu scalonego, albo w kostce, których pełno w każdym samochodzie. Bardzo trudno się diagnozuje i naprawia samochód po powodzi. Intuicja często nie myli klientów i słusznie unikają takich aut po powodzi.
Co zrobić po zakupie samochodu po powodzi?
Auto po powodzi będzie niezwykle podatne na korozję. To niestety będzie atakować podwozie, nadwozie, wszelakie łączenia, felgi, układ hamulcowy i układ wydechowy. W samochodzie po powodzi ciągle będzie dochodziło do awarii wyposażenia, albo czujników. To właśnie one odpowiedzialne są za właściwe działanie napędu. Woń stęchlizny w takiej sytuacji może być nie do opanowania. Chyba że wymieni się kompleksowo całe wyposażenie kabiny.
Kupno zalanego samochodu to zdecydowanie, jedna z najgorszych rzeczy. Najlepiej jest po prostu uniknąć takich sytuacji. Typowy amator samochodów może nie być w stanie rozpoznać tego, że auto jest popowodziowe. Dlatego zawsze warto zgłosić się po pomoc do specjalisty, żeby nie mieć problemów z zalanym samochodem.
Komentarze