IInne
Regeneracje lamp samochodowych - jak własnoręcznie odnowić lampy?
1 grudnia 2023
Reflektory samochodowe to jeden z elementów, które na skutek upływu czasu, czy uszkodzeń mechanicznych często ulegają matowieniu, czy zarysowaniu. Taki stan rzeczy wpływa negatywnie nie tylko na wygląd pojazdu, ale także na nasze bezpieczeństwo. W końcu podczas jazdy nocą wyraźne, czyste klosze reflektorów z pewnością znacznie lepiej doświetlą nam drogę. Jak zregenerować reflektory samochodowe? Dobrym sposobem będzie systematyczne polerowanie lamp samochodu!
Jak polerować lampy w samochodzie?
Polerowanie reflektorów samochodowych możemy realizować na dwa sposoby - ręcznie, albo mechanicznie. Pierwszy sposób nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych, wystarczą podstawowe narzędzia i trochę wolnego czasu. Mechaniczna odnowa lamp samochodowych wymaga zastosowania specjalnej polerki, którą możemy kupić przez Internet lub w większych marketach. W obu przypadkach przy odpowiednim nakładzie pracy i dużym zaangażowaniu, możemy uzyskać naprawdę satysfakcjonujące efekty!
Czym polerować lampy w samochodzie? Najlepsze środki do polerowania!
Profesjonalna regeneracja reflektorów samochodowych wymaga odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Planując taką operację, konieczne będzie zaopatrzenie się w pastę polerską, odpowiednie arkusze papierów ściernych (zwykle od P800 do P2500), czy też gąbką polerską. Przydatna będzie także miękka mikrofibra, która pozwoli usunąć resztki pasty z reflektora oraz taśma zabezpieczająca, która oddzieli lampę od lakieru, dzięki czemu podczas szlifowania nie uszkodzimy powłoki lakierniczej pojazdu. Warto zaopatrzyć się także w dobry środek do odtłuszczania powierzchni, na przykład zmywacz silikonowy lub inny, podobny środek na bazie alkoholu. Pomocna będzie także maszyna polerska, która pozwoli uzyskać lepszy efekt w krótszym czasie. Dobór środków polerskich jest ściśle uzależniony od wymagań i preferencji. W sprzedaży znajdują się liczne produkty wielu producentów, które różnią się ceną, ale także jakością. Warto zapoznać się z opiniami dotyczącymi danej pasty polerskiej bądź też zasięgnąć informacji od profesjonalistów.
Jak własnoręcznie wykonać polerowanie lamp samochodowych?
Odnawianie lamp samochodowych poprzez polerowanie to czynność, którą możemy wykonać samodzielnie, czy to w garażu, czy nawet na podjeździe przed domem. Zanim rozpoczniemy pracę, należy dokładnie odtłuścić klosz reflektora przy pomocy zmywacza silikonowego lub innego, podobnego środka. Następnie warto zabezpieczyć obszar pracy, na przykład za pomocą taśmy ochronnej. Oklejamy bliskie okolice reflektora, czyli fragment zderzaka, błotnika, atrapy chłodnicy, czy pokrywy silnika. W ten sposób utworzymy sobie bezpieczną, wygodną przestrzeń, gdzie będziemy mogli bez obaw operować papierem ściernym bez ryzyka naruszenia lakieru. Jeżeli zdecydujemy się na ręczne polerowanie lamp samochodowych, musimy zacząć od pracy z papierem ściernym. Zaczynamy od mniejszej gradacji (np. P800), by stopniowo iść w górę (np. do P2500). Ruchy ręki powinny być wyłącznie w prostej linii - poziomo lub pionowo. Warto zaopatrzyć się w specjalną podkładkę elastyczną, która dopasuje się do kształtu reflektora i będzie dużym ułatwieniem podczas pracy. Po zmatowaniu powierzchni nakładamy pastę polerską i rozpoczynamy właściwe polerowanie lamp samochodu. W tym celu przydaje się maszyna polerska, jednak możemy zrobić to także za pomocą miękkiej, elastycznej gąbki. Pamiętajmy jednak, że klosz reflektora posiada określoną grubość, dlatego nie powinno się polerować zbyt długo tego samego miejsca, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem lampy. Na koniec nadmiar pasty polerskiej należy zebrać za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry.
Regeneracja reflektorów samochodowych - czym je zabezpieczyć?
Efektywne polerowanie lamp samochodowych wymaga pewnych nakładów czasu i pracy. Z tego względu warto zadbać o to, by efekt utrzymał się możliwie jak najdłużej. Rozwiązaniem jest zabezpieczenie reflektora po polerowaniu. Dzięki temu unikniemy efektu matowienia i żółknięcia klosza oraz ograniczymy uszkodzenia mechaniczne, które powstają nawet podczas zwyczajnej, codziennej eksploatacji. Jaki preparat do zabezpieczenia lamp po polerowaniu wybrać? Dobrym rozwiązaniem będzie dedykowany preparat, który utworzy pewnego rodzaju powłokę ochronną. Aplikacja takiego środka jest stosunkowo prosta i zwykle nie powinna zająć więcej niż 60 minut. Nawet najlepsze preparaty do renowacji reflektorów samochodowych nie sprawią jednak, że lampy pozostaną czyste i błyszczące na długie lata. Cały zabieg polerowania warto powtórzyć po roku lub dwóch. Z pewnością polepszy to zarówno wygląd auta, jak i poziom bezpieczeństwa, szczególnie podczas jazdy w nocy.
Komentarze