IInne
Jak naprawić pękniętą szybę w samochodzie?
24 maja 2022
Naprawa szyby samochodowej wymaga dużej precyzji, ale można ją wykonać samodzielnie. Dzięki temu uniknie się wydatków. W jaki sposób można naprawić pękniętą szybę i czy to się opłaca?
Naprawa szyby samochodowej, jak można zrobić to taniej?
Zdarza się, że niespodziewanie w przednią szybę uderzy kamień lub ostry przedmiot. Mógł zostać wyrzucony z samochodu jadącego przed nami. W takiej sytuacji niefortunnie dochodzi do pękniętej szyby w aucie. Dla właścicieli samochodów wiąże się to z ogromnymi kosztami. Jeśli szyba przednia ma czujniki, wówczas będzie trzeba dużo zapłacić. Naprawa szyby w aucie w takim przypadku jest nieunikniona. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można to zrobić o wiele taniej. Warto wiedzieć, że w większości samochodów, szyby przednie są laminowane i klejone. Boczne natomiast są wykonane ze szkła hartowanego. Jeśli powstaną odpryski, może okazać się, że nie warto naprawiać szyby samochodowej.
Kiedy powinna zostać przeprowadzona naprawa pękniętej szyby w aucie?
Naprawa szyb samochodowych może zostać rozpoczęta już właściwie na miejscu zdarzenia. Ważne jest, by zabezpieczyć uszkodzone miejsce. Wystarczy, że zawsze w bagażniku będzie taśma klejąca lub folia samoprzylepna. Naprawa szyby samochodowej powinna zostać przeprowadzona w momencie, gdy:
• średnica odprysków nie przekracza 22–25 mm,
• długość podłużnego pęknięcia nie jest większa niż 15 cm,
• odprysk nie znajduje się bliżej niż 10 cm od krawędzi szyby,
• nie znajduje się on bezpośrednio w polu widzenia kierowcy.
Naprawa szyb samochodowych powinna być przeprowadzona prawidłowo w warunkach domowych. Można skorzystać z dedykowanych do tego zestawów naprawczych. Ceny takich przyrządów do szybkiej naprawy wahają się od 30 do 50 zł. Przede wszystkim pozwalają na wyeliminowanie cząsteczek powietrza z pękniętego miejsca.
Konsekwencje pękniętej szyby a aucie a prawo
Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem, uszkodzona szyba może być przyczyną zatrzymania. Jeśli policjant zauważy pęknięcie szyby w samochodzie, to może skończyć się to mandatem. Nawet w wysokości 500 zł lub zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Wszystko zgodnie z zapisem w Art. 66; pkt.1.5, Ustawy o ruchu drogowym. Tam znajduje się zapis informujący, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być zbudowany, wyposażony i utrzymany. Oczywiście tak, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. To samo czeka na nas w stacji kontroli pojazdów. Jeżeli diagnosta zauważy pękniętą szybę w aucie, to może odmówić przedłużenia ważności badań technicznych.
Jeśli są pęknięcia szyby w samochodzie, to można bezpośrednio zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Wszelkie ubytki lub rysy mogą spowodować oślepienie refleksami świetlnymi. Co więcej, zły stan szyb uprzykrza podróżowanie w nocy i w bardzo słoneczny dzień. Wszelkie, nawet najdrobniejsze pęknięcia i zarysowania stają się wtedy znacznie ciemniejsze. To zdecydowanie wpływa negatywnie na pole widzenia kierowcy.
Komentarze