IInne
Czym jest katalizator samochodowy?
1 września 2022
Katalizator samochodowy co to jest? Jest to inaczej reaktor lub konwerter katalityczny. Należy do jednej z ważniejszych części obecnych w układzie wydechowym każdego samochodu. Jego głównym zadaniem jest obniżanie poziomu szkodliwych substancji w gazach wydechowych. Pośrednio reaktor wpływa również na prawidłowe działanie jednostki napędowej oraz na jej efektywność.
Do czego służy katalizator?
Katalizator w samochodzie stosuje się obowiązkowo od 1995 roku w każdym sprzedawanym aucie. Okazuje się, że zagraniczni producenci sporo wcześniej montowali go w samochodach. Właściwa nazwa tego urządzenia to reaktor katalityczny. Jego działanie opiera się głównie na reakcji substancji zawartych w spalinach z katalizatorem. Substancjami katalitycznymi są najczęściej metale szlachetne. Katalizator samochodowy służy do obniżania szkodliwości spalin emitowanych przez silnik. W spalinach najczęściej znajdują się m.in. szkodliwe dla środowiska węglowodory, tlenki azotu i węgla. Do oczyszczenia spalin potrzebne są odpowiednie reakcje chemiczne, które zredukują ilość tych związków.
Gdzie jest katalizator w samochodzie?
Katalizator samochodowy znajduje się na początku układu wydechowego w samochodzie. Obecnie montuje się go coraz bliżej kolektora wydechowego, a niekiedy tworzy z nim jedną część. To zdecydowanie utrudnia ewentualną wymianę i podnosi jej koszt. Gdy do czynienia jest z klasycznym rozwiązaniem należy go szukać w początkowej części rury wydechowej. Najczęściej tuż za łącznikiem elastycznym.
Co znajduje się w katalizatorze?
Katalizator spalin najczęściej ma formę puszki montowanej na rurze wydechowej. Oczywiście może też być elementem o mniejszych rozmiarach, umieszczonym bezpośrednio w kolektorze wydechowym. Niezależnie od rodzaju, każdy ma metalową obudowę i rdzeń katalityczny. Przypominają niewielkie kanaliki pokryte metalami szlachetnymi, np. palladem lub platyną. To one rozkładają szkodliwe substancje ze spalin na nieszkodliwy dwutlenek węgla lub wodę. Katalizator samochodowy w całkowicie sprawnym silniku uchodzi za część niemal bezobsługową. Problemy pojawiają się w momencie, gdy jednostka napędowa zużywa olej. Dochodzi w takiej sytuacji do zalepienia powierzchni rdzenia katalitycznego sadzą. To zdecydowanie utrudnia przepływ spalin i obniża skuteczność działania katalizatora. Zanieczyszczenia niekorzystnie oddziałują na dawkowanie paliwa przez sondę lambda. To doprowadza do poważnej awarii silnika, np. uszkodzenia zaworów lub tłoków.
Objawy uszkodzone katalizatora samochodowego
Samochód z zapchanym katalizatorem przede wszystkim spala większe ilości paliwa. Co więcej, ma problemy z pełnym rozwijaniem mocy. Częstym objawem jest również nierównomierna praca silnika na biegu jałowym. Awarii dodatkowo towarzyszy zapalenie się kontrolki check engine. Kierowcy nierzadko kierują swoje podejrzenia w kierunku układu zapłonowego i wymieniają świece oraz przewody. Brak poprawy potwierdzi, że najwyższy czas zajrzeć do katalizatora samochodowego.
Komentarze