HHistoria pojazdu
Używane auto - sprawdzanie online
27 września 2017
Zakup używanego samochodu w Polsce wiąże się z dużym ryzykiem. Co zrobić, żeby nie kupić kota w worku? Przede wszystkim powinniśmy dokładnie sprawdzić auto. Dzięki internetowej usłudze "Historia Pojazdu" można to zrobić bez wychodzenia z domu.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bezpłatny serwis internetowy historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy wejść na stronę, podać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu, aby po chwili otrzymać raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów o historii danego samochodu. Uczciwy sprzedawca powinien bez problemu udostępnić takie informacje. Jeżeli nie chce tego zrobić, być może ma coś do ukrycia! W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować i poszukać innej oferty.
Na czym polega usługa "Historia Pojazdu"?
Pomysłodawcą serwisu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Usługa dedykowana jest wszystkim, którzy chcą kupić używany pojazd zarejestrowany w Polsce. Dane generowane za pomocą serwisu mogą pomóc w weryfikacji stanu technicznego pojazdu oraz uwierzytelnieniu oferty sprzedawcy. Taki raport jest on całkowicie bezpłatny i można go zapisać lub wydrukować.
Jakie informacje możemy uzyskać?
W serwisie udostępniane są informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu na terenie naszego kraju. Dzięki nim sprawdzimy dane techniczne tj. marka i model, rok produkcji, pojemność oraz moc silnika, rodzaj paliwa czy masa własna i dopuszczalna. Zweryfikujemy także terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził samochód, aktualne badania oraz odczyt licznika zarejestrowany podczas tych badań. Należy tu jednak zaznaczyć, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów informacje o odczycie licznika gromadzone są od 2014 roku. W praktyce oznacza to, że jeżeli licznik cofnięto wcześniej serwis nam tego nie zakomunikuje.
Jakie jest źródło danych?
Informacje pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów czyli rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Dane do CEP dostarczane są od 2004 roku. Przekazywanie ich zajmuje się kilka tysięcy niezależnych od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podmiotów. W związku z tym, że korzystają one z różnych narzędzi teleinformatycznych niekiedy skutkuje to niezgodnością danych. Eliminowanie takich niezgodności ma za zadanie projekt CEPiK 2.0. Jego celem jest maksymalne ograniczenie błędów. Pamiętajmy jednak, że wygenerowany ze strony "Historia Pojazdu" raport o danym samochodzie w znacznym stopniu pomaga kupującemu, to jednak nie powinien stanowić jedynej podstawy do podjęcia decyzji o zakupie auta.
Jaka przyszłość czeka serwis?
"Historia Pojazdu" cieszy się coraz większą popularnością i bez wątpienia może przyczynić się do ograniczenia nieuczciwych praktyk wśród sprzedawców używanych samochodów. W serwisie gromadzone są coraz to szersze informacje, a dodatkowo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma w planach rozszerzanie usługi.
Komentarze