HHistoria pojazdu
Sprawdź używane auto bez wychodzenia z domu
27 września 2017
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych udostępnia bezpłatny serwis internetowy "Historia Pojazdu". Dzięki niemu możemy prześledzić przeszłość samochodu przed zakupem. Specjalnie dla Was sprawdzamy, w jaki sposób działa serwis i czy faktycznie spełnia swoje zadanie!
Historia pojazdu to usługa dedykowana osobom, które chcą kupić samochód używany zarejestrowany w Polsce. Serwis magazynuje dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów, dzięki którym można potwierdzić wiarygodność sprzedającego oraz zweryfikować szczegóły związane ze stanem technicznym oferowanego przez niego samochodu.
W tym celu należy wejść na stronę internetową historiapojazdu.gov.pl i wypełnić znajdujący się na niej formularz. Wpisujemy do niego dane otrzymane od potencjalnego sprzedawcy, tj. numer rejestracyjny, numer identyfikacyjny VIN, a także datę pierwszej rejestracji na terenie Polski. Chwilę później otrzymujemy wygenerowany z systemu raport z takimi informacjami jak marka, rok produkcji, pojemność i moc silnika, typ paliwa, dane o badaniach technicznych, ważność ubezpieczenia OC, liczba właścicieli czy przebieg. Warto również dodać, że strona pokazuje ostrzeżenie w przypadku, gdy samochód widnieje w rejestrze pojazdów kradzionych.
Serwis w praktyce
Jak wynika z powyższych informacji, serwis stanowi całkiem użyteczne narzędzie dla kupującego samochód używany, jednak wielu użytkowników zarzuca mu to, że w raporcie nie ma aktualnych danych o przebiegu pojazdu. Z punktu widzenia nabywcy jest to niezwykle istotna informacja. Zweryfikowaliśmy ten problem na przykładzie naszych dwóch samochodów. W przypadku pierwszego ostatni zarejestrowany stan licznika był widoczny, przy drugim z kolei faktycznie brakowało danych o przebiegu. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt że obowiązek przekazywania danych o przebiegu diagności mają od 2014 roku. Zatem jeżeli jakiś samochód nie przyszedł jeszcze obowiązkowego badania, informacje o jego przebiegu nie będą widoczne w serwisie.
Inny problem stanowi niezgodność przekazywanych w różnym trybie oraz czasie danych ze stanem faktycznym. Bywa, że w raportach brakuje, np. informacje o ważnym ubezpieczeniu OC czy badaniu technicznym. Ministerstwo tłumaczy to nienowoczesnym systemem informatycznym, który jednak jest fundamentalny dla poprawnego funkcjonowania "Historii Pojazdu".
Podsumowując serwis "Historia Pojazdu" to ciekawe rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Już w pierwszym miesiącu funkcjonowania stronę odwiedziło około 400 tys. Osób, a dziennie serwis odwiedza blisko 14 tys. użytkowników.
Wraz z rosnącą liczbą danych gromadzonych w "Historii Pojazdu" serwis będzie rozszerzany i usprawniany. Stanowi on pierwszy krok na drodze do uregulowania rynku samochodów używanych w Polsce. W przyszłości może przyczynić się do zneutralizowania nieuczciwych praktych, tak powszechnych obecnie wśród sprzedawców używanych aut.
Komentarze