IInne
Czy koniecznie trzeba zmieniać opony na zimowe?
2 grudnia 2022
Polska to kraj, który należy do grona państw, w których prawny obowiązek zmiany opon na zimowe nie istnieje. Zatem kierowcy sami decydują, jakiego rodzaju ogumienie montują w swoich samochodach. Nie oznacza to oczywiście, że nie muszą dostosowywać się do żadnych przepisów.
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na, to kiedy zmienić opony na zimowe. Natomiast wskazanie konkretnych dat właściwie można uznać za niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ decydujący głos ma w tym przypadku pogoda. Przyjmuje się jednak, że zmianę opon na zimowe powinno się dokonywać, jak jest średnia temperatura. Kiedy ta zacznie utrzymywać się poniżej 7°C, najwyższa pora udać się do wulkanizatora.
Zasada 7 stopni wskazuje na to, że nie warto czekać z wymianą opon letnich na zimowe. Dobrze zrobić, to zanim spadnie śnieg lub drogi pokryje gołoledź. Przełoży się to nie tylko na nasze bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić czas, który spędziło się w długiej kolejce do wulkanizatora.
Pomimo niewątpliwych zalet zmiana opon na zimowe w Polsce nie jest obowiązkowa. Wyruszając za granicę, warto oczywiście sprawdzić przepisy w odwiedzanym kraju. W Niemczech obowiązek zmiany opon na zimowe obowiązuje, gdy warunki pogodowe ulegną pogorszeniu i spadnie śnieg. Jak się okazuje, w większości państwach wskazane są konkretne terminy ich użytkowania. W krajach choćby na Słowacji, w Szwecji czy we Włoszech. Jeżeli nie dostosujemy się i nie dopełnimy obowiązku zmiany opon na zimowe, można dostać mandat. Ciekawostką jest fakt, że opony zimowe w Norwegii mogą być użytkowane przez cały rok. To oczywiście związane jest z pogodą, jaka tam panuje.
Czy w Polsce powinien być obowiązek zmiany opon na zimowe?
Zwolennicy uważają, że obowiązek zmiany opon na zimowe w Polsce znacznie poprawi bezpieczeństwo. Trudno się z tym nie zgodzić. Biorąc pod uwagę jedynie fakt, że kiedy temperatura spada, jezdnia pokryta jest śniegiem lub lodem. W takiej sytuacji opony letnie mają wydłużoną drogę hamowania.
Przepis, wprowadzający obowiązek zmiany na opony zimowe, miałby rozwiązać wiele problemów. Głównie tych związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wypadki zimą. Obecnie nie ma przymusu stosowania opon sezonowych. Jednak ubezpieczyciel może powołać się na inne zapisy, jak np. zaniedbanie ubezpieczonego, które doprowadziło do kolizji. Przeciwnicy wprowadzenia nowych przepisów zwracają uwagę na zmieniające się warunki klimatyczne. Argument, że zimy nie są tak srogie, jak kiedyś, trafia szczególnie do osób jeżdżących mało.
Podczas kontroli drogowej policjant może zwrócić uwagę, czy na jednej osi zamontowane są takie same opony. Jeśli koła wystają za obrys nadwozia, prawdopodobnie pożegnamy się z dowodem rejestracyjnym i zapłacimy mandat. Sytuacja może mieć podobne zakończenie, jeżeli policjanci zwrócą uwagę na zły stan techniczny ogumienia.
Komentarze