IInne
Renowacja lakieru samochodowego – czy warto robić to samemu?
5 listopada 2022
Lśniący, ale i zadbany lakier to najważniejsza wizytówka każdego samochodu. Jak się okazuje, powłoki lakiernicze nie należą do najtrwalszych. Dość szybko mogą pojawić się na karoserii nieestetyczne rysy i odpryski. Jak odnowić lakier i kiedy renowacja lakieru samochodowego jest potrzebna? Jakie ubytki lakieru można naprawić samodzielnie? A jak skutecznie zadbać o lakier samochodowy i kiedy lepiej oddać auto do specjalisty?
Korekta lakieru, co to jest?
Naprawa lakieru samochodowego to jeden z najbardziej spektakularnych zabiegów detailingowych. Rysy i zmatowienia z pewnością znikną, natomiast lakier znów lśni nieskazitelnym blaskiem. Polerowanie zdecydowanie usuwa zarysowania, a także poprawia stan wizualny lakieru. Zarysowania można podzielić na te drobne, średnie i głębokie. Większość zauważa przede wszystkim rysy głębokie, które są zdecydowanie najtrudniejsze do usunięcia. W takich przypadkach konieczne jest, żeby użyć specjalistycznych narzędzi. Oczywiście nawet najlepsze narzędzia nie pomogą, jeżeli nie ma się odpowiedniej wiedzy i wieloletniego doświadczenia.
Polerowanie lakieru samochodowego, zależy od wartości i grubości lakieru. Szczególnie od stanu powłoki lakierniczej, który sprawdzić można podczas oględzin pojazdu. Ważnym czynnikiem jest sprawdzenie, czy auto było już lakierowane i polerowane. Najważniejsze w tej kwestii jest osiągnięcie świetnego efektu. Tylko i wyłącznie z poszanowaniem powłoki lakierniczej. Najważniejsze w odnowie lakieru samochodowego jest utrzymanie go w dobrej kondycji przez wiele lat. Na tym właśnie polega korekta lakieru samochodowego tak, aby auto było zabezpieczone przez długi czas.
Polerowanie lakieru samochodowego
Zanim przystąpi się do czynności naprawy lakieru samochodowego dokładnie i starannie trzeba umyć oraz osuszyć auto. Jeśli powierzchnia lakieru jest czysta, można zabrać się do pracy. Należy pamiętać również, że polerowanie lakieru samochodowego trzeba przeprowadzać w zacienionym miejscu. Oczywiście powłoka lakiernicza nie może być rozgrzana. Pasta polerska w przyspieszonym tempie zacznie zasychać. W rezultacie, zamiast polerować lakier będzie się go przypalać. Jest to szczególnie istotne, jeśli używać się będzie elektrycznej polerki do samochodu. W najgorszym przypadku przypalenie wytwarza ciepło i może być konieczna poważniejsza korekta lakieru samochodowego.
Samodzielna odnowa lakieru samochodowego
Wielu kierowców niechętnie udaje się do zakładów car detailingu. Niestety, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które często są dość wysokie. Wobec tego kierowcy zastanawiają się, czy można samodzielnie wykonać korektę lakieru samochodowego? Oczywiście, że takie zabiegi są możliwe we własnym zakresie. Obecnie na rynku można spotkać niezwykle szeroką gamą produktów do car detailingu. Do polerowania lakieru samochodowego będzie potrzebna szlifierka, a także odpowiednie preparaty polerskie i wosk. Jak wiadomo, samodzielna korekta lakieru jest zadaniem niezwykle czasochłonnym i wymagającym wiedzy.
Komentarze