IInne
Co to jest turbosprężarka w samochodzie i dlaczego jest tak istotna w silniku?
8 listopada 2023
Pierwsza udana próba turbodoładowania silnika spalinowego miała miejsce w 1925 roku. 13 lat później pojawiła się sprężarka, która wykorzystywała gazy wylotowe do pracy. Pierwsze seryjnie produkowane auto osobowe, które posiadało turbosprężarkę, pojawiło się w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych.
Turbina w samochodzie – co to takiego?
Dzisiaj turbina w samochodzie nie jest niczym niezwykłym. Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim auta z silnikiem Diesla, czyli wysokoprężnym, ale nie tylko. Benzynowe motory wykorzystują turbo w samochodzie do znacznego zwiększenia mocy – dotyczy to aut sportowych oraz silników o niewielkich pojemnościach, które dzięki temu osiągają satysfakcjonujące parametry.
Wielu kierowców nie wie, do czego służy turbosprężarka. Zadaniem tego podzespołu jest zwiększanie mocy silnika, szczególnie przy wyższych obrotach. Jednocześnie redukuje to zużycie paliwa w trasach. Silnik turbodoładowany może pracować znacznie wydajniej. Na rynku dostępne są nie tylko całe komponenty, ale też części do turbosprężarek.
Turbo w samochodzie – nie tylko do wyścigów
Wciąż pojawia się błędne przekonanie, że turbosprężarka w samochodzie z silnikiem benzynowym znajduje zastosowanie tylko na torze wyścigowym. W praktyce to rozwiązanie pozwala na uzyskanie lepszych parametrów nawet przy mniejszych silnikach. Turbo w silniku benzynowym jest spotykane nawet w małych, miejskich autach.
Producenci często dodają turbo do samochodu w najmocniejszej konfiguracji. Turbina jest także nieodłącznym elementem wielu silników wysokoprężnych. Jazda autem, które posiada turbosprężarkę, wymaga odpowiednich zachowań, takich jak pozostawienie pracującego silnika przez kilka chwil po zakończeniu podróży.
Jak działa turbosprężarka w samochodzie?
Warto wiedzieć, jak działa turbosprężarka w Dieslu, żeby prawidłowo eksploatować taki pojazd. W turbosprężarce znajdują się dwa wirniki. Jeden z nich jest napędzany przez spaliny wydostające się z silnika. Ruch ten powoduje pracę drugiego wirnika, dzięki któremu turbo w silniku benzynowym zasysa więcej powietrza do komory spalania. Schłodzone powietrze jest dostarczane do silnika, powodując większą efektywność spalanej mieszanki.
We współczesnych samochodach zasada działania turbosprężarki jest całkiem prosta – najnowsze pojazdy posiadają zabezpieczenia, które chronią ten podzespół przed nieprawidłową eksploatacją. Turbo do benzyny działa dokładnie tak samo, jak w przypadku Diesla. Dzięki prawidłowej eksploatacji można długo i bezawaryjnie cieszyć się z pracy turbosprężarki.
Zakup turbosprężarki – nowa czy używana?
W wyniku awarii lub nadmiernego zużycia turbosprężarka samochodowa może ulec awarii. Istnieją dwa rozwiązania – zakup nowej lub oddanie zepsutej do regeneracji. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety, bowiem turbo do auta po regeneracji funkcjonuje niezwykle sprawnie przez długi czas, nie ustępując jakością. W przypadku nowych samochodów turbosprężarka po regeneracji może być znacznie tańsza od nowej. Decydując się na fabrycznie nowy egzemplarz, często można liczyć na dłuższy okres gwarancyjny.
Komentarze