IInne
Auto detailing – jakie uszkodzenia nadają się do regeneracji?
4 kwietnia 2023
Każdy właściciel auta z pewnością ceni sobie, gdy jego pojazd jest zadbany. W tym celu regularnie uczęszczamy na myjnię samochodową, do mechanika na przegląd. Oprócz podstawowych czynności możemy zadbać o samochód w dodatkowy sposób, wybierając się na auto detailing. Taka usługa świetnie sprawdzi się, jeśli chcemy na przykład zadbać o odświeżony wygląd lakieru samochodowego. Jednak, czy car detailing zadba o wszystkie uszkodzenia w naszym aucie? Jeśli zastanawiasz się co to detailing samochodowy i jakie uszkodzenia obejmuje, sprawdź ten artykuł!
Auto detailing - co to jest?
W przeciągu ostatnich lat auto detailing zyskał znacznie na popularności. Rynek wypełniły środki do dbania o auta dla amatorów jak i bardziej specjalistyczne preparaty i urządzenia. Każda osoba chcąca zacząć przygodę z tą niszą może znaleźć wszelkie poradniki w internecie pod hasłem auto detailing – jak zacząć. Jeśli jednak wolimy oddać nasze auto w ręce specjalisty, mamy szeroki wybór miejsc oferujących usługi detailingu samochodowego na wysokim poziomie.
Jeśli myślimy, że auto detailing usunie wszelkie zniszczenia, które powstały na lakierze samochodu to jesteśmy w błędzie. Przede wszystkim musimy zrozumieć, z czego składa się lakier na samochodzie. Jeśli chodzi pojazdy nie starsze niż 20 lat, to lakier dzieli się na trzy warstwy. Jako pierwsza warstwa, która jest nakładana bezpośrednio na karoserię auta, ma ona za zadanie ją zabezpieczyć. Stanowi ona również warstwę, która ma zapewnić równomierne nałożenie lakieru. Na tę warstwę nakładana jest druga, czyli tak zwany lakier bazowy. W swoim składzie posiada on pigmenty, które stanowią o kolorze pojazdu. W przypadku lakieru metalik w składzie tej warstwy znajdują się opiłki metalu. Na lakier bazowy kładziony jest lakier bezbarwny, czyli trzecia warstwa. Ta warstwa zabezpiecza poprzednią przed defektami oraz dodaje finalnego połysku pojazdowi.
W przypadku auto detailingu będziemy działać na ostatnią warstwę lakieru samochodowego. Usuwanie uszkodzeń tej warstwy polega na polerowaniu jej bardziej lub mniej, aby lakier odzyskał swój blask i żeby można były pozbyć się niewielkich rys, które powstały na przykład przy korzystaniu z myjni samochodowej. Natomiast jeśli chodzi o głębsze zarysowania przy pomocy car detailingu, możemy je jedynie zamaskować. Po polerowaniu rys niezbędne jest zabezpieczenie lakieru samochodowego. Specjalista może w tym celu nałożyć powłokę z ceramiki lub zastosować car wrapping, czyli zabezpieczenie lakieru przy pomocy bezbarwnej folii.
Car detailing to nie jest usuwanie wgnieceń czy zmiana koloru auta. Wybierając się na detailing samochodowy, nie zajmiemy się także naszymi felgami. Czyszczenie felg aluminiowych i stalowych czy piaskowanie felg stalowych to zadanie dla innych profesjonalistów. Możemy również spodziewać się, że w takim miejscu nie zadbamy o przyciemnianie szyb samochodowych czy regenerację tapicerki skórzanej samochodowej. Jednak jeśli zależy nam na dbaniu o wygląd lakieru samochodowego w naszym aucie i jego odświeżenie i pielęgnacje, to jak najbardziej warto wybrać się do miejsca oferującego profesjonalny auto detailing.
Komentarze