SSprawdzanie przebiegu
Czujnik ciśnienia oleju – zasada działania
4 października 2022
Czujnik ciśnienia oleju pokazujący nagły spadek może oznaczać przerwanie szczelności miski olejowej. Jednak to nie jedyna sytuacja, gdy czujnik ciśnienia daje o sobie znać. Czasem bywa, że awaria jest mniej drastyczna, ale i tak wymaga interwencji. Zbagatelizowanie jej może spowodować także trwałe uszkodzenie silnika.
Jak działa czujnik ciśnienia oleju?
Prostota tego elementu wynika głównie z funkcji, jaką spełnia. Jego rolą jest oczywiście odczytywanie wartości ciśnienia oleju silnikowego. Po uruchomieniu zapłonu powstaje impuls elektryczny, a on pozwala zmierzyć wartość ciśnienia. Sygnał następnie wysyłany jest w trybie ciągłym do jednostki sterującej, a następnie wyświetlany na desce rozdzielczej. Najczęściej taki czujnik oleju daje o sobie znać, gdy działa nieprawidłowo. Zauważyć to można na czujniku ciśnienia oleju z zegarem, który odczytuje niepokojące objawy.
W jakich momentach sprzęt powinien się włączyć? Gdy przekręci się kluczyk w stacyjce, w pierwszej kolejności zauważalna będzie kontrolka od poziomu oleju. Jest to nadzwyczaj normalne zjawisko, a także efekt procedury diagnostycznej. Po chwili ikona gaśnie, aczkolwiek w przypadku niewielkiego ciśnienia oleju będzie dawała o sobie znać. Jeśli tak się stanie, może oznaczać to, że jest niewiele środka smarującego. To on ma ogromny wpływ na poprawną eksploatację silnika.
Jak sprawdzić, czy czujnik ciśnienia oleju działa?
Sprawa jest naprawdę bardzo prosta. Jak objawia się uszkodzony czujnik poziomu oleju? Brak kontrolki na desce rozdzielczej podczas zapłonu powinien zaalarmować. Jest to pierwszy sygnał, że z czujnikiem oleju dzieje się coś złego. Jest możliwość zaobserwowania ciśnienia poprzez sprzęt diagnostyczny. Nieprawidłowo działający czujnik ciśnienia oleju będzie wysyłał bardzo dziwne wartości. Powinny mieścić się w przedziale od 2 do 4 barów na silniku pracującym w granicach 2000 obrotów. Zalecany przedział ciśnienia jest wypisany na samym czujniku. Jak wiadomo mechanik może sprawdzić ciśnienie przy pomocy specjalnego manometru, który jest wkręcany w miejsce czujnika.
Czy można samemu sprawdzić czujnik ciśnienia oleju?
Teoretycznie tak, ale w praktyce dysponować trzeba np. omomierzem i zacięciem do majsterkowania. Najczęściej może zdarzyć się np. że winę za usterkę ponoszą przetarte, załamane przewody lub pęknięta wtyczka. Naprawa wskaźnika poziomu oleju jest naprawdę prosta i polega głównie na wymianie uszkodzonego elementu. Takie naprawy powinny jednak zlecić elektrykowi. Nieumiejętne lutowanie może wpływać, chociażby na rezystancję przewodu i ostatecznie powodować błędne odczyty.
Czym grozi jazda z niskim poziomem oleju?
Skutki nieprawidłowości w układzie smarowania mogą być naprawdę niebezpieczne. Natomiast wysoki poziom oleju może powodować jego spalanie w komorze spalania. Z kolei zbyt niska wartość, którą wskazuje czujnik ciśnienia oleju, grozi zatarciem silnika. W niektórych przypadkach uszkodzeniu mogą ulegać gładzie cylindrowe. Całkowite zatarcie jednostki zazwyczaj kończy się jej wymianą.
Komentarze