IInne
Co zrobić, żeby zapobiec wilgoci i parowaniu szyb w aucie?
18 września 2023
Parowanie szyb w aucie to zjawisko, które nie tylko należy do takich, jakie są w stanie zdenerwować kierowców. To właśnie przez to, zmniejszyć się może także poziom bezpieczeństwa na drodze. Z tą jednak sytuacją ma się do czynienia przez zdecydowaną większość roku. Chyba tylko latem zaparowana szyba w aucie nie pojawia się. Dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz? Czas znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Zaparowana szyba w aucie - co jest tego powodem?
Odpowiedzialna za to zjawisko jest para nasycona, która charakteryzuje się wilgotnością względna na poziomie 100%. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, kiedy ma się do czynienia z większym poziomem wilgotności, przez co następuje skroplenie się pary. Należy również pamiętać o tym, że zmniejszenie temperatury powoduje skroplenie pary wodnej. W efekcie można obserwować parujące szyby w aucie - w szczególności, jeżeli mowa jest o wczesnym poranku. Wiele osób, które udaje się na poranną zmianę wiosną, jesienią oraz zimą, bardzo często na własne oczy widzi, że te prawa, jakie zgodne są z fizyką, powoduje zjawisko parowania. Jak odparować szyby w aucie?
Co zrobić żeby szyby nie parowały w samochodzie?
Istnieje kilka sposobów, które są w stanie sprawić, że parowanie nie będzie występowało tak często. W efekcie nie trzeba będzie martwić się m.in. o bezpieczeństwo na dworze. Co na parowanie szyb w samochodzie?
Jednym ze sposobów jest regularne wietrzenie całej kabiny. Jest to sposób, który jest polecany w szczególności w ciepłe dni. Zimą, kiedy ma się do czynienia z ujemnymi temperaturami, lepiej z tego zrezygnować. Można za to postawić na podgrzanie przedniej szyby poprzez użycie nawiewu. Ciepłe powietrze jest w stanie nieść skuteczną pomoc - o ile nie będzie włączonej cyrkulacji obiegu powietrza. W innym przypadku wilgoć może pozostać w środku. W efekcie wciąż będzie dochodziło do parowania szyb. Można pomyśleć także o tym, aby w trakcie jazdy wpuścić powietrze do wnętrza, dzięki uchylonym szybom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przy opadach deszczu, raczej tego unikać. W innym wypadku znowu może dojść do zwiększenia poziomu wilgoci.
Jakie są jeszcze sposoby na parowanie szyb w samochodzie?
Do dyspozycji jest także preparat na parowanie szyb w samochodzie. Taki, który można kupić w sklepach specjalizujących się w sprzedaży asortymentu motoryzacyjnego. Innym sposobem jest umieszczenie pochłaniacza wilgoci. Do dyspozycji są takie duże, jakie można stosować w domach, ale także te mniejsze, jakie świetnie sprawdzają się w przypadku pojazdów mechanicznych.
Nie można zapomnieć także o tym, aby w trakcie jazdy korzystać z klimatyzacji. Także w okresie zimowym. Wtedy nie musi ona być włączona wciąż, ale przynajmniej przez krótką chwilę. Należy także pamiętać o tym, aby usunąć z samochodu wszystkie wilgotne przedmioty. Na bieżąco należy także czyścić szyby. Im większa ilość brudu, tym większa pewność, że na szybie będzie osiadał brud.
Domowe sposoby na wilgoć w aucie można potraktować jako środek doraźny dla wszystkich kierowców.
Komentarze