IInne
Jak często zmieniać olej w aucie z instalacją gazową? Jaki olej do LPG?
11 stycznia 2023
Samochody wyposażone w instalacje LPG i zużywające głównie gaz to olej silnikowy w nich pozostaje przejrzysty. Najczęściej zachowuje swój bursztynowy kolor od wymiany do wymiany. Czy to znaczy, że olej do LPG w silnikach zużywa się wolniej?
Jaki olej do LPG?
Wybierany olej do instalacji LPG nie musi być koniecznie przeznaczony akurat do LPG. Oczywiście najlepiej, aby w opisie znajdowała się informacja, że do gazu również można go stosować. Oleje do instalacji gazowej zazwyczaj zawierają większą ilość kwaśnych pozostałości po spalaniu paliwa gazowego niskiej jakości. Może się zdarzyć, że olej, którego producent nie poinformuje o współpracy z silnikami LPG. Można wziąć pod uwagę oleje jakości SAE lub lepsze, oparte na technologii lekkich estrów. Nie powinny to być jednak oleje „niskooporowe”, tzw. oszczędzające paliwo. Oleje niskooporowe mają tendencję do pochłaniania wilgoci. Tymczasem gaz LPG spalając się, wydziela dużą ilość pary wodnej. Przez to może się wytwarzać zbyt „gruby” filtr olejowy, co nie będzie wpływało korzystnie na silnik.
Jaki olej do LPG?
Żeby lepiej zrozumieć istotę stosowania dedykowanych olejów silnikowych do LPG. Warto w tej sytuacji bliżej poznać, w jakich warunkach pracują takie jednostki napędowe. Najważniejszą kwestią, którą różnią się silniki benzynowe od tych, w których obecna jest instalacja gazowa, jest wyższa temperatura spalania paliwa. Potrzebuje on także w większej ilości powietrza do spalenia. Jak się okazuje, w przeciwieństwie do benzyny nie zmienia stanu skupienia, dlatego nie ulega schłodzeniu. To oczywiście wiążę się z wolniejszym spalaniem. Inaczej mówić w silniku na dłużej utrzymuje się wysoka temperatura, która nie jest korzystna dla kondycji jednostki napędowej. Szczególnie dla zaworów głowicy i tłoków. Mając na uwadze wyższą temperaturę spalania, czy brak właściwości chłodzących, warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego oleju silnikowego do LPG.
Środki smarne do LPG posiadają z reguły większą ilość dodatków neutralizujących pozostałości. Zalegają niestety one w silniku po spalaniu gazu. Dlatego też należy zwrócić uwagę na właściwości poszczególnych formulacji. Dodatkowo sprawdzić, czy dany olej do LPG nie jest przypadkiem „niskoporowy”. Tego typu formulacje łatwiej pochłaniają wilgoć. To oczywiście w połączeniu z dużą ilością pary wodnej może tworzyć zbyt gruby film olejowy. Przez co olej do gazu LPG nie będzie zbyt mobilny i nie będzie docierał dość szybko do ważnych miejsc w jednostce napędowej. Oczywiście to nie jest tak, że stosując zwykły środek smarny, naraża się silnik na uszkodzenie i awarię. Warto jednak mieć na uwadze, że spalany gaz niesie ze sobą pewne niepożądane skutki. Można je zniwelować stosując odpowiedni olej silnikowy do LPG.
Komentarze