KKupno używanego auta
Jak nie ulec pokusie okazyjnego kupna używanego auta?
27 września 2017
Zakup używanego samochodu to nierzadko prawdziwa katorga. Ostrożne podejście do tematu może uchronić nas przed nieuczciwymi kontrahentami czy chybioną inwestycją. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań pożądanego auta!
Polscy handlarze zwykle poszukują za granicą atrakcyjnych cenowo, jednak bardzo zużytych i powypadkowych pojazdów, które normalnie byłyby uznane za złom. W efekcie przeważająca ilość używanych samochodów na polskim rynku to auta, które mają za sobą mniejsze lub większe naprawy. Jeszcze inny problem stanowi napływ aut kradziony. W jaki sposób zatem zabezpieczyć się przed oszustami?
Atrakcyjna cenowo oferta czyli nielegalne auto
Nie powinniśmy zbyt entuzjastycznie podchodzić do ofert, które są wyjątkowo atrakcyjne cenowo. Najczęściej w takim przypadku mamy do czynienia ze sprzedażą nielegalnego lub bardzo zużytego auta. Wyobraźmy sobie, że zamiast na nowy samochód, tą samą sumę decydujemy się przeznaczyć na używane auto, z tym że większe, mocniejsze oraz lepiej wyposażone. Samochód posiadał ważny przegląd techniczny i działał bez zarzutu. Po roku użytkowania, podczas kolejnego przeglądu, w stacji diagnostycznej pojawiła się policja, którą wezwał pracownik po stwierdzeniu przebicia znaków. Auto zostało odholowane na policyjny parking i została założona sprawa karna. Sprzedawca nie został odnaleziony bo jego dane były nieprawdziwe.
W przypadku, gdy sprawa zostanie umorzona, a policja ustali że to kradziony samochód zostanie ono zwrócony właścicielowi. My z kolei stracimy i samochód i pieniądze. Dodatkowo jeżeli kupujemy używany samochód, który został skradziony może mam zostać postawiony zarzut paserstwa. Musimy wtedy udowodnić, że auto kupiliśmy nie posiadając wiedzy o jego nielegalnym pochodzeniu.
Gdyby udało nam się odszukać sprzedawcę, mielibyśmy komu wytoczyć sprawę sądową, tzw. powództwo adhezyjne (powództwo cywilne w ramach procesu karnego prowadzonego z urzędu przeciw sprawcy oszustwa). Jest to ważne, ponieważ sprawy karne trwają krócej od cywilnych. Podczas takiego procesu jest możliwość starania się o unieważnienie umowy i zwrot kosztów poniesionych w ramach zakupu oraz zwrot utraconych korzyści.
Atrakcyjna cenowo oferta czyli gruchot
Teraz wyobraźmy sobie, że kupiliśmy samochód z bogatym wyposażeniem i atrakcyjną ceną. Sprzedający bez owijania w bawełnę argumentował cenę wypadkiem pojazdu w przeszłości i przesłał nawet zdjęcia uszkodzeń, które oceniliśmy jako drobne. W związku z tym, że ślady naprawy były niewidoczne, a wnętrze zadbane uznaliśmy, że to wyjątkowa okazja. Szybko jednak pożałowaliśmy inwestycji. Podczas użytkowania auto było trudne do opanowania, a podczas deszczowych dni przez tylne prawe drzwi przeciekała woda. Pracownicy warsztatów postawili fatalna diagnozę: auto nadaje się na złom. Niestety sprzedawca nie poczuł się winny twierdząc, że nie wiedział o uszkodzeniach. Proces cywilny w takiej sytuacji jest trudny, trwa wiele lat i nie zapewnia odzyskania pieniędzy.
Podsumowując, przed zakupem używanego auta zawsze dokładnie sprawdzajmy, czy samochód nie był kradziony, czy numer VIN z dowodu zgadza się z numerem wybitym na nadwoziu, jaki jest stan techniczny samochodu oraz licznika.
Komentarze