SSprawdzanie przebiegu
Kiedy i jak wymienić klocki hamulcowe w samochodzie?
7 października 2022
Klocki hamulcowe znajdują się w zaciskach, które dociskają cały mechanizm pod wpływem tłoczka wypychanego. Proces hamowania opiera się na tym schemacie, a bez sprawnie działających elementów jazda może być niebezpieczna. Co jakiś czas konieczne jest, żeby wymienić klocki, aby zachować ich skuteczność. Co więcej, zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy.
Jak wymienić klocki hamulcowe?
- Jak wygląda wymiana klocków hamulcowych w samochodzie? Montaż i wymiana klocków wygląda w następujący sposób:
- należy poluzować śruby mocujące felgi kół do piast,
- unieś podwozie na lewarku lub na podnośniku,
- odkręcić i zdemontować koła, w których wymienia się klocki,
- odkręcić zaciski hamulcowe, do odkręcenia śrub często potrzebne są specjalne smary i narzędzia,
- skontrolować stan tłoczków hamulcowych i przewodów,
- wsunąć tłoczki i umieścić klocki hamulcowe w zaciskach,
- następnie zamontować klocki,
- nasmarować smarem miedziowym wysokotemperaturowym prowadnice klocków,
- zamontować na powrót zacisk, przykręcić koła i opuścić samochód.
Na koniec, po wymianie klocków hamulcowych do samochodu, skontrolować należy poziom płynu hamulcowego. Co więcej, konieczne jest odpowietrzenie całego układu. Po montażu klocków hamulcowych dobrze jest kilkakrotnie zahamować delikatnie, nie gwałtownie. Konieczne jest to, żeby dotarły się nowe klocki i tarcze hamulcowe. Co jeśli auto po samodzielnej wymianie klocków ściąga na którąś stronę podczas hamowania? Natomiast po przyciśnięciu pedału hamulca samochód nie od razu się zatrzymuje? Jest to znaczący sygnał, że klocki hamulcowe w samochodzie zostały nieprawidłowo zamontowane. Jeśli nie ma się narzędzi do odkręcenia śrub do dokonania samodzielnej wymiany, lepiej udać się do warsztatu.
Kiedy wymienić klocki hamulcowe?
Klocki hamulcowe mogą wysyłać wyraźne sygnały, że należy je wymienić. Najczęściej wyposażone są klocki hamulcowe z blaszkami. Jak się okazuje, podczas hamowania klocki hamulcowe trą o tarcze. W takich sytuacjach to znak, że same domagają się wymiany na nowe. Jeżeli klocki hamulcowe nie posiadają blaszek, będą piszczeć podczas hamowania. W nowych autach są zamontowane dodatkowo klocki hamulcowe z czujnikiem zużycia.
Można również regularnie sprawdzać grubość klocka hamulcowego. Posiadają one rowki wskazujące stopień starcia okładzin. Przy mocno zużytych klockach jest on niewidoczny. Graniczna grubość okładziny wynosi 1,5 mm. Jak wiadomo, wymiana klocków hamulcowych jest ponadto uzależniona także od liczby przejechanych kilometrów. Ma na to znaczny wpływ sposób eksploatacji pojazdu. Należy pamiętać, że przy spokojnej jeździe klocki zaleca się wymienić co 30-50 tys. km. Jeżeli jeździ się po mieście, ale dynamicznie, to wymienić należy co 10-20 tys. km. Spokojna jazda natomiast wymusza montaż nowych klocków po przejechaniu ok. 50-80 tys. Km.
Komentarze