IInne
Wyższe spalanie w silnikach Diesla – zajmij się nim jak najszybciej
17 lipca 2023
Samochody z silnikami wysokoprężnymi cieszą się dużą popularnością. Niegdyś kierowcy zachwycali się wieloma kultowymi jednostkami, takimi jak 1.9 TDI, które w wielu przypadkach do dziś spełniają swoją funkcję. Obecnie jednak, za sprawą rozwoju technologii, możemy spotkać się ze zdecydowanie bardziej rozbudowanymi wariantami, które dostarczają jeszcze większej frajdy z jazdy. Niestety, pomimo tego, że silnik wysokoprężny jest uważany za oszczędny, czasami może płatać figle. W związku z tym możemy zastanawiać się, jak zmniejszyć spalanie diesla?
Dlaczego diesel dużo pali?
Na początek powinniśmy zauważyć, że zwiększone spalanie diesla może wynikać z wielu powodów. Przede wszystkim przyglądnijmy się naszemu stylowi jazdy. Być może częstsze wizyty na stacji benzynowej są spowodowane tzw. zbyt ciężką nogą czy jazdą na nieodpowiednim biegu. Gwałtowne przyspieszanie, a także utrzymywanie zbyt wysokich lub niskich obrotów może wpłynąć na to, że średnie spalanie pokazane na komputerze pokładowym będzie dalekie od oczekiwań. Jeśli jednak nie to jest problemem, wówczas warto zwrócić uwagę na inne aspekty — zarówno kwestie eksploatacyjne, jak i techniczne. Odniesiemy się do nich już poniżej.
Jak zmniejszyć spalanie diesla?
Wielu z nas, zauważając wzmożony apetyt samochodu na paliwo, często wpisuje w wyszukiwarkę frazę "zwiększone spalanie diesel przyczyny". To bardzo dobry krok do tego, aby rozwiązać pojawiający się problem. Wychodząc naprzeciw temu, skupmy się na przyczynach wysokiego spalania diesla.
Nieprawidłowe ciśnienie w oponach
Nie ulega wątpliwości, że prawidłowe ciśnienie w oponach pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa, zapewnia dłuższą eksploatację ogumienia, a także przyczynia się do niższego spalania. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dość irracjonalne, jednak w rzeczywistości zbyt niskie ciśnienie doprowadza do tego, że nasz samochód pali więcej. Przyjmuje się, że wartości niższe o około 0,5 bara powodują zwiększone zużycie oleju napędowego nawet o 5%.
Zużyty olej silnikowy lub zapchany filtr powietrza
Co do zasady serwis olejowy powinien być wykonywany co roku lub maksymalnie co około 10 tys. kilometrów. Dbając o regularne wymiany, nie tylko zwiększamy żywotność silnika, ale też przyczyniamy się do niższego spalania. Zauważmy, że starzejący się olej utlenia się, a także zbiera zanieczyszczenia, które obniżają jego właściwości. To z kolei powoduje wyższe opory pracy silnika oraz obciąża inne podzespoły, które muszą pracować na zwiększonych obrotach. W konsekwencji taka sytuacja może przyczynić się do zwiększenia zużycia paliwa w silniku diesla. Podobnie zresztą jest w odniesieniu do zapchanego filtra powietrza, który blokuje dopływ powietrza do cylindrów.
Zużyte wtryskiwacze lub niesprawny układ hamulcowy
Wtryskiwacze, jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają za dawkowanie paliwa do jednostki napędowej. Jest to element eksploatacyjny, który ulega stopniowemu zużyciu. Jeżeli wtryskiwacze mają problem z prawidłowym funkcjonowaniem, wówczas możemy zaobserwować niepokojące objawy, takie jak nadmierne dymienie czy nierówna praca silnika. Poza tym często wzrasta spalanie. Ponadto, jeżeli diesel dużo pali, to powinniśmy zwrócić uwagę na nasz układ hamulcowy. W momencie, gdy tłok blokuje się w zacisku, klocki hamulcowe stale ocierają o tarcze w trakcie jazdy. To z kolei przyczynia się nie tylko do szybszego zużycia tych elementów, ale też niekorzystnie wpływa na spalanie.
Zwiększone spalanie diesel - podsumowanie
Na pytanie dotyczące tego, jak zmniejszyć spalanie diesla, możemy mieć przynajmniej kilka odpowiedzi. Wiele zależy od objawów, z jakimi w rzeczywistości się spotykamy. W niektórych przypadkach wpływa na to nieodpowiednia technika jazdy. Z drugiej strony pod uwagę musimy również wziąć problemy związane z podzespołami oraz ich eksploatacją. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy zbyt wysokie spalanie diesla pojawiło się nagle, bez zmiany stylu jazdy.
Komentarze