SSprawdzanie przebiegu
Profesjonalna konserwacja podwozia – dlaczego zabezpieczenie podwozia jest tak ważne?
5 stycznia 2023
Czasy, kiedy pojazdy rdzewiały jeszcze w salonie, zdecydowanie już minęły bezpowrotnie. Jak się okazuje, jeszcze wielu producentów boryka się z problemem korozji swoich młodych aut. Dlatego też klienci decydują się oczywiście na dodatkowe zabezpieczenie auta na zimę. To wszystko przed wpływem warunków atmosferycznych i substancji. To właśnie one przyspieszają powstawanie korozji.
Jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zimą?
Zabezpieczenie samochodu przed zimą jest bardzo ważnym zadaniem. Brak możliwości otwarcia drzwi zimą czy też konieczność wymiany uszczelki to dodatkowe koszty. Takie uszczelki trzeba utrzymywać w odpowiedniej czystości. Co więcej, przeprowadzać ich regularną konserwację. Oczywiście, zanim nałoży się odpowiedni preparat, należy je dokładnie wyczyścić i osuszyć.
Jak się okazuje, niektórzy wybierają najprostsze rozwiązanie. Stosują wazelinę, którą można kupić w każdej drogerii. Jaki jest efekt stosowania wazeliny? Jak wiadomo, guma nie wchłania wazeliny, która pozostaje na jej powierzchni. Do konserwacji przeznaczone są także specjalistyczne silikony do uszczelek. Przywracają im nie tylko elastyczność, ale i zapobiegają przymarzaniu. Należy posmarować je na sucho, co powoduje, że nie pozostają tłuste. Dzięki precyzyjnej dyszy silikon do uszczelek dociera do trudno dostępnych miejsc. Należy pamiętać także, aby stosować go przez cały rok i nie tylko, kiedy pojawią się pierwsze mrozy.
Jak zabezpieczyć akumulator na zimę?
Jak należy przygotować samochód na zimę? Jednym z najskuteczniejszych sposobów dbania o akumulator jest częsta jazda na długich trasach. To właśnie ona umożliwia pełne naładowanie urządzenia. Co jeszcze można zrobić, by zadbać o akumulator podczas zimy? Niestety, ale demontaż akumulatora i przechowywanie go w domu to sposób nieco uciążliwy, ale skuteczny. Zwłaszcza w czasie mroźnych nocy, które w okresie zimowych pojawiają się dość często. Jeśli Twoje auto jest rzadko użytkowane, warto zdemontować akumulator raz na kilka dni. Wtedy można naładować go w domu do pełna za pomocą prostownika.
Trzymanie samochodu w garażu pomaga zabezpieczyć auto na zimę. Parkowane w miejscu, gdzie panuje dodatnia temperatura, z pewnością nie będzie narażone na problemy. Zawsze można też osłonić akumulator na zimę. Pomocny może być tutaj specjalny pokrowiec na akumulator, który dobiera się do rozmiaru urządzenia. Dzięki temu temperatura akumulatora jest o parę stopni Celsjusza wyższa niż temperatura powietrza. Można także okryć akumulator kocem, jest to jednak prowizoryczne rozwiązanie i nie daje spodziewanego efektu.
Jak zabezpieczyć podwozie samochodu przed zimą?
Dynamiczny wzrost kosztów eksploatacyjnych skłania kierowców do wykonywania pewnych zabiegów konserwacyjnych. Jak odpowiednio przygotować samochód przed zimą i zabezpieczyć podwozie? Nie jest to czynność szczególnie skomplikowana. Wystarczy odrobina zapału i trochę więcej wiedzy. Aby ułatwić sobie organizację pracy, dobrze będzie podzielić całość czynności na poszczególne etapy:
- Mycie podwozia;
- Usuwanie rdzy;
- Przygotowanie podwozia do konserwacji;
- Nałożenie preparatu konserwującego podwozie.
Podwozie musi być dokładnie wyczyszczone. Pozostawienie nawet najmniejszych śladów rdzy spowoduje kontynuację procesu utleniania metalu. Następnie po wyschnięciu elementów podwozia, niezbędne jest osłonięcie układu wydechowego, hamulców i wahaczy. Przygotowanie pojazdu do zimy kończy się nałożeniem preparatu konserwującego. Może on występować w formie sprayu lub masy. Warstwa ochronna ma na celu skutecznie zabezpieczyć podwozie przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Komentarze