IInne
Klimatyzacja samochodowa – nie tylko na lato
15 sierpnia 2022
Klimatyzacja samochodowa to dziś niemalże obowiązkowe wyposażenie. Podobnie jak w przypadku elektrycznie sterowanej szyby czy wspomaganie kierownicy. Jeszcze kilkanaście lat temu była dostępna wyłącznie w luksusowych limuzynach, czy lepiej wyposażonych samochodach. W dzisiejszych czasach znaleźć ją można nawet w małych, miejskich pojazdach.
Jak działa klimatyzacja w samochodzie?
Nikt nie wyobraża sobie jazdy w upalne dni bez klimatyzacji w samochodzie. Okazuje się, że nadal większość osób nie serwisuje jej regularnie. Sprawdzając układ i elementy klimatyzacji samochodowej przynajmniej raz w roku, uniknie się praktycznie wszystkich jego usterek. Co prawda pojedyncze części klimatyzacji w aucie nie są bardzo drogie. Inaczej jest, jeśli doda się do tego odszukanie usterki i jej naprawę. W takiej sytuacji może uzbierać się niemała kwota. Klimatyzacja w samochodzie, nie jest takim prostym układem, jakby się mogło wydawać.
Dobrze jest wiedzieć, jak powinna działać sprawna klimatyzacja w aucie. Jak w podstawowy sposób sprawdzić zasadę działania klimatyzacji samochodowej? Należy włączyć klimatyzację i ustawić ją na najniższą temperaturę. Po kilku minutach powinno się zmierzyć temperaturę powietrza wydobywającego się z kratek nawiewu. Takie proces powinno się zrobić za pomocą termometru i najlepiej na sondzie, ale domowy też się nada. Na zewnątrz samochodu temperatura wynosi np. ok. 20-25 °C. Natomiast temperatura powietrza wypływającego z kratek nawiewu powinna zawierać się w przedziale 2-10 °C. Podczas pracy klimatyzacji w samochodzie, nie powinno wyczuwać się nieprzyjemnego zapachu. Najczęściej wydobywa się z nawiewów. Natomiast obroty silnika mogą nieznacznie wzrosnąć a w szczególności widać to na biegu jałowym.
Ile trwa nabijanie klimatyzacji w aucie?
Nabijanie klimatyzacji w samochodzie zależy od kilku zmiennych, np. szczelność układu czy model samochodu. Jeśli wszystko jest w porządku, to takie uzupełnienie czynnika trwa od 30 do 50 minut. Czynnik chłodzący warto uzupełniać raz do roku. Podczas normalnego użytkowania przez 12 miesięcy ulatnia się 10 proc. z jego całkowitej objętości. Czynnik najlepiej nabijać w momencie, gdy na dworze zaczyna robić się ciepło. Klimatyzacja samochodowa zimą jest potrzebna tylko do grzania ciepłym powietrzem. W końcu to na wiosnę i latem najczęściej korzystamy z klimatyzacji samochodowej.
Z czego składa się klimatyzacja samochodowa?
Budowa klimatyzacji samochodowej jest bardzo prosta i składa się z kilku czynników. Czynnik chłodniczy jest elementem klimatyzacji samochodowej. Oczywiście bez niego proces chłodzenia wewnątrz samochodu nie byłby możliwy. To on pod wpływem przemieszczania się w obiegu zmienia temperaturę. Kolejnym elementem klimatyzacji samochodowej. Głównym zadaniem kompresora jest sprężanie czynnika chłodniczego, które następnie trafia do skraplacza. Sprężarka działa jak pompa ssąco-tłocząca, utrzymując czynnik w ciągłym ruchu. Kolejny element to skraplacz, który jest jednym z dwóch wymienników ciepła w układzie klimatyzacji. W nim odparowany czynnik chłodniczy ponownie zmienia stan skupienia na płynny. Do elementów klimatyzacji samochodowej można zaliczyć także osuszacz, zawór rozprężny i parownik.
Komentarze