IInne
Samochód a upał. Jak wysokie temperatury wpływają na nasz pojazd?
24 lipca 2023
Wielu kierowców zauważa, że po sezonie letnim samochody zaczynają szwankować. Słabo działająca klimatyzacja w samochodzie podczas 30-stopniowego upału, piszczące opony na zakrętach, rozładowany akumulator latem - to tylko niektóre problemy kierowców, których auto znacząco się przegrzało. Jak się okazuje w praktyce, wysokie temperatury mają negatywny wpływ na nasz pojazd, dlatego też warto na to zwracać szczególną uwagę.
Dlaczego klimatyzacja w samochodzie słabo chłodzi?
Słabo działająca klimatyzacja w samochodzie to problem, z którym mierzy się wielu kierowców. Trzeba przyznać, że sporo właścicieli pojazdów nie rozumie, dlaczego podczas 30-stopniowego upału wnętrze auta nie może się porządnie wychłodzić, albo też potrzeba co najmniej kilkudziesięciu minut na to, by otrzymać właściwą temperaturę w środku. I kompletnie nie ma na to wpływu marka oraz model pojazdu. Problemu z klimatyzacją wynikają bowiem z tego, iż wnętrze samochodu jest bardzo nagrzane. Temperatura w środku niekiedy jest nawet dwa razy wyższa niż na zewnątrz, co oznacza, że potrzeba więcej czasu na to, by klimatyzacja mogła je wychłodzić. Dodatkowo wiele zależy też od tego, ile czynnika zostało w klimatyzacji. Jeżeli jego jest mało, to także wypływa to na wydajność klimatyzacji przy naprawdę bardzo wysokich temperaturach. Słaba klimatyzacja w samochodzie zdecydowanie wpływa na komfort jazdy, dlatego też podczas upałów absolutnie nie należy nastawiać temperatury w aucie rozgrzanym do 16 stopni.
Dlaczego piszczą opony na zakrętach?
W upalne dni piszczenie opon podczas jazdy zdarza się niezwykle często. Dostrzegają to kierowcy, którzy jeżdżą po mieście, jak i ci, którzy wybierają się na dłuższe trasy. Z czego to wynika? Na pewno duży wpływ na to, iż słychać piszczące opony na zakrętach ma rozgrzana jezdnia. Trzeba bowiem podkreślić, że na bardzo rozgrzanym asfalcie, który czasami osiąga temperaturę nawet 50-60 stopni Celsjusza, opony zupełnie inaczej się zachowują. Można nawet zauważyć, że podczas jazdy na tak gorących drogach opona zmiękcza się, a niekiedy nawet się zniekształca. Opony piszczą zarówno podczas jazdy, jak i hamowania w upalne dni również dlatego, iż zmienia się w nich ciśnienie. Gdy na zewnątrz jest naprawdę gorąco, opony w naszym pojeździe pod wpływem ciśnienia zwiększają swoją objętość, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. W takim przypadku dostosowanie odpowiedniej prędkości jazdy do panujących warunków na zewnątrz jest więc niezwykle istotne.
Upały a akumulator
Rozładowany akumulator latem? Niestety, dzieje się to niezwykle często. W sezonie wakacyjnym można niekiedy zauważyć wiele dobrych aut na poboczach krajowych tras, które są totalnie przegrzane. Przy upałach akumulator zużywa się bardzo szybko. Zauważą to z pewnością osoby, które trzymały pojazdy na zewnątrz podczas, gdy na zewnątrz temperatura przez kilka dni dochodziła do 25-30 stopni C. I co ważne dotyczy to nie tylko starych akumulatorów, ale również tych nowych. Dlatego też tak ważne jest, by podczas wakacji, gdy nie używa się na co dzień swojego samochodu, przynajmniej raz na dwa dni wieczorem odpalić go na chwilę lub po prostu przejechać się po okolicy, by akumulator mógł się naładować.
Komentarze