SSprawdzanie przebiegu
Uwaga, kontrola przebiegu auta!
27 września 2017
Zakup auta to inwestycja, którą dokładnie planujemy zwracając przy tym uwagę na wiele czynników, tj. rok produkcji, wyposażenie, rodzaj paliwa czy moc silnika. Jednak parametrem, który dla niejednego kupca jest kwestią najważniejszą to przebieg czyli ilość przejechanych kilometrów. Dowiedz się, jak sprawdzić przebieg pojazdu przed zakupem?
Ogłoszeń typu "sprzedam samochód z małym przebiegiem w okazyjnej cenie " jest mnóstwo. Wiele osób daje się nabrać na te tanie hasła reklamowe. Jednak rzeczywistość zwykle bywa inna. Nagle samochód marzeń okazuje się dziesięcioletnim gruchotem z milionem przejechanych kilometrów na liczniku.
Realia rynku używanych aut
Jak to się dzieje że mały mała ilość kilometrów na liczniku nagle zmienia się w miliony? Z badań specjalistów wynika, że blisko połowa sprzedawanych używanych samochodów ma cofnięte liczniki. Taki zabieg to zwyczajne oszustwo na nieszczęście dla kupujących polskie prawo nie karze osób które zatajają faktyczny przebieg aut. W rezultacie na rynku można spotkać się z legalnie działającymi firmami, które trudnią się tzw. "kręceniem" liczników. W świetle prawa to osoba zatajająca przy sprzedaży informacje o cofnięciu licznika może odpowiadać za oszustwo (paragraf 286 Kodeksu Karnego).
Jak radzić sobie z samochodowymi oszustami?
Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradcy samochodowego, który wie na czym polega zweryfikowanie przebiegu auta. Ponadto wśród jego obowiązków znajduje się również sprawdzenie historii pojazdu, jego oględziny, kontrola stanu technicznego czy numery VIN.
Dane auto przed zakupem można spróbować sprawdzić również samemu. W tym przypadku bardzo istotne jest nie tylko logiczne myślenie, ale także odporność na chwyty reklamowe, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Dla przykładu jeżeli statystyczny kierowca pokonuje rocznie około 40 tysięcy km, to jakim cudem siedmioletnie auto może mieć na liczniku 85 tysięcy km? Pierwsza i najważniejsza zasada zatem to: "Nie wierz w liczby poniżej 100 tysięcy km!". W praktyce, gdy zarzucimy coś takiego sprzedawcy najpewniej w odpowiedzi usłyszymy, że każdy tak robi. Tak, czyli jak? Do zabiegu potrzebne jest specjalistyczne urządzenie podłączane do pojazdu, które dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu powoduje cofnięcie przebiegu. Taki manewr może trwać od kilku minut do około 4 godzin, w zależności od modelu i rocznika auta.
Przebieg auta możemy sprawdzić w autoryzowanym serwisie. W przypadku, gdy samochód był serwisowany w ASO trzeba dopytać w punkcie obsługi o dane dotyczące konkretnego modelu auta identyfikujące pojazd po numerze VIN. Bazując Na udostępnionych informacjach sprawdzimy czy licznik był cofany. Jeżeli jesteśmy wnikliwymi obserwatorami, to podejrzenie cofnięcie licznika możemy zweryfikować na własne oczy. Jeżeli sześcioletnie auto ma zaledwie 60 tysięcy km przebiegu, z kolei dywaniki czy gałka zmiany biegów są mocno wyeksploatowane to najprawdopodobniej zataja rzeczywisty przebieg.
Komentarze