SSprawdzanie przebiegu
ABC kontroli przebiegu auta w ASO
27 września 2017
Zanim zdecydujemy się na zakup używanego auta powinniśmy zweryfikować jego przebieg w autoryzowanej stacji obsługi. W praktyce jednak nie zawsze sprawdzimy przebieg pojazdu w ASO. Sprawdź, co warto wiedzieć o kontroli przebiegu używanego samochodu!
Niestety, ale w Polsce inwestycja w używany samochód wiąże się z dużym ryzykiem. U naszych zachodnich sąsiadów sprawdzenie przeszłości danego auta jest o wiele mniej skomplikowane. Natomiast w krajach skandynawskich, np. w Szwecji nie tylko bezproblemowo określimy rzeczywisty przebieg pojazdu, ale dodatkowo z łatwością zweryfikujemy historię jego napraw.
Cofanie licznika czyli polska codzienność
Niestety, ale w naszym kraju już samo sprawdzenie faktycznego stanu licznika kilometrów danego pojazdu stanowi trudny do rozwiązania problem. Jeszcze trudniej o historię prawdopodobnych napraw mechanicznych lub powypadkowych samochodu. W Polsce zabieg cofania liczników jest niezwykle popularny, więc chyba w ogóle nie warto się łudzić, że pokazują one autentyczny przebieg.
Kontrola przebiegu auta zalecana
Wielu doradców samochodowych, którzy najlepiej wiedzą na czym polega sprawdzenie przebiegu auta radzą, aby przed zakupem używanego samochodu wybrać się z nim do autoryzowanej stacji obsługi. Tam pojazd zostanie fachowo i dokładnie sprawdzony pod kątem przebiegu czy historii napraw.
Informacje o samochodzie nie udostępniane przez ASO
W praktyce jednak uzyskanie danych stanowi spory problem. Przede wszystkim nie wszystkie marki prowadzą tego typu ewidencję, zwłaszcza starszych modeli aut. Oprócz tego jedynie nieliczni użytkownicy aut serwisują pojazdy w ASO do samego końca. Standardowy pojazd według zapisów gwarancji mechanicznej obsługiwany jest u producenta przez około 3 lata. Przez wzgląd na to szansa zdobycia pełnej wiedzy o jego historii graniczy z cudem.
Całkiem inaczej wygląda sytuacja w przypadku samochodów, które serwisowane są w ASO na bieżąco. Tutaj problem stanowi fakt, że samochodowych kombinatorów zabezpieczają same serwisy ASO poprzez nieudostępnianie informacji o aucie innym osobom. Taki stan rzeczy jeszcze bardziej komplikuje zakup używanego samochodu w naszym kraju. Bywają jedynie sytuacje, że pracownik udostępni nam istotne informacje nieoficjalnie bądź za pewną opłatą.
Historia auta w ASO dostępna wyłącznie dla właściciela
Wizyta w serwisie może dojść do skutku wtedy, gdy sprzedawca samochodu, którym jesteśmy zainteresowani nie ma nic do ukrycia w kwestii jego faktycznego stanu. Płatny przegląd pojazdu nie jest konieczne od razu, najpierw warto poprosić przy jego właścicielu o wgląd do historii pojazdu, co jest usługą bezpłatną.
Kiedy więc wizyta w ASO celem sprawdzenia przebiegu auta wydaje się konieczna? Jest ona niezbędna przy pojazdach wyposażony w silnik diesla. Młody wiek samochodu wcale nie jest równoznaczny z tym, że ma on przejechane niewiele tysięcy kilometrów. Tego rodzaju pojazdy kupowane są w celu pokonywania wielokilometrowych tras, spalając przy tym niewielkie ilości paliwa. Nie nabierajmy się na deklaracje sprzedawcy co do dobrego stanu i historii auta. Kiedy samochód ma już kilka lat kompletna historia serwisowa jest po prostu potrzebna.
Komentarze